No filter deme

Sen. Bir şablona oturtulabiliyor mu hayatın? Galeriden seçip üzerine metinler düzenleyebiliyormusun yada müzik ekleyebiliyor musun kafana göre? Aa! ne güzel özellik, daha güzel, daha ince, daha kusursuz olabiliyor musun? Bomerang yapıp anlık atılabiliyor mu burdan? Nasıl yapıyorsun bunu desem, çok mu rahatsın? İstesem… neyse istemiyim.

O. Unutma! Alnın her yere değdiğinde, nasılda küçülüp ufacık birşeye dönüştün. 70bin alemin içinde ‘zerre’ bile olamadın. Fısıltın bile O’nun iznine tabi, ışığı var edenin Ol demesinin yettiğini bilirken, nefs veripte iradeni izleyeninde yine O olduğunu bilmen senin için en hayırlısı.

Toprak. 3ününde büyük kanatları fersah fersah, ben kendimi kalıplı sanırdım meğer benden büyükleri varmış, birer birer geldiler önce, istediler bir parçamı, O’na sığındım… sonra gittiler, ‘üzerimde fesat çıkaracaklar, bile bile şeklimi bozmayın’ dedim, tam ikna ettim sanıyordumki o geldi, ‘Azrail’, ‘sen O’na sığınıyorsun, bende O’nun emrini yerine getirmemekten O’na sığınırım’ dedide kopardı 7 ayrı yerimden 7 renk, yükseldi semaya ve yine bana dönüşecekleri güne dek müddet verilenler yaratıldı benden, üzerimde bozgunculuk çıkaracak olanlar.

İnsan. Toprağın sertliğide gevşekliğide bedene dönüşmüyordu, bu değişmez mizaç su ile birleşti önce, ıslandı, ıslandıkça balçık oldu, çamur oldu, artık şekillenip benzedi o güzel şeye.

Büyük çeldirici azametiyle, tüm bilgeliğiyle yaklaştı bu belirsizliğe ‘sade içi boş kalıp’, dumansız mavi ateşiyle döndü etrafında meraklı gözlerle! Acaba neki bu? Üflenipte Kendinden can girince bu kurumuş balçıktan bedene, tutuştu etekleri irkilerek çekildi gerisin geri, bu sefer uzaktan kıstı gözlerini; bu ruha kavuşmuş canı saniyesinde kıskandı, kelimelerini sıraladı çatallı diline, ‘o balçık, ben ateş, nasıl secde ederim’. Kibrinden deliye döndüde gururundan bir adım geri adım atmadı, Utanmadan hırsı arş-ı alaya ulaştı, yerinmedi, vazgeçmedi, en bilge kulu şimdi O’nu sorguluyordu, Nasıl olabilir? O’nun yer yüzünde halifem dediği can’ı anlayamadı. Af dilemedi, Kovuldu huzurdan, vakit istedi ‘benimde yaratıcımsın, bana izin ver onların sağlarından sollarından önlerinden arkalarından sokulayım’ dedi. Vakti koyularak kabul edildi isteği, yetmedi, ‘bana onların akıllarını çeldirecek işaretler ver’ dedi. Hani meyveler, altınlar, mal mülk, makamlar denmiştide ‘yetmez’ demişti. Bir tek Onu görünce ikna oldu.

Kadın. Bu güzelliğe bakınca gülümsedi, meleklerden bir parça, iradesinde kolunda saçında yanağında deli tayların koştuğu bitmeyen bir kıskançlık var, ama gönlünde vazgeçilmez bir sabır ve aşk aynı anda, biraz ateş biraz su gibi, bir bakmışın nazlı yanakları allanmış, birden fırtına taşıyan bulutlar gibi, nazik ince parmakları her türlü maharette, her dokunuşunda tomurcuklanan güller gibi. Kadın; ‘işte tamda aradığım bu’ dedi şeytan ve sıraladı sözlerini ‘onun gözlerinde, vücudunun kıvrımında, gerdanında olucam, ona baktıklarını sanırken bana bakacaklar’ dedi.

O’ysa Kendinden üfledi. Nasıl ‘Et facta est lux’ dediyse, ‘Ol’ demeside yetmişti. Şimdi ise Varoluşumuz sorgulanıyor ve kendini gerçekleştiriyor. Maslow piramidinin en tepesine çıkıyor ve altta olan ne var ne yoksa çekiçliyor. Açgözlülük! bu yeni dünya düzeninin 7 büyük günahının makkevalist karın ağrısı sadece, hiç bu kadar ayağa düşmemişti gerçeklik ve sanallığın bağımlılığında kaybolmamıştı insanlık. Bu yüzden ‘No filter’ deme bana yani yemezler. Bir filtre den çok daha cüretkar bu insanın ‘yaratma çabası’, Adem’in hikayesini anlamak yerine saplantılı beyinlerimize yeni Lilithler bulma çabası.

#nofilter #seytan #lilith #la #nazanbekiroglu #kadın #adem #benimgagorikpsikopatolojim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s