Hu

Gözlerinizi kapatın, tavsiye değil bu ısrar, öyle dinleyin, kaybolun, yeni yola girin, yoldan çıkın, Mercan Dede’nin 2004 çıkışlı Su Albümünün kapanış parçası Ab-ı Verd (Gül Suyu), o dönem birçok kasetini aldığım sanatçının yeni yeni cd lerini almaya başlamıştım. Bu tuhaf ama gönüle dokunan Dede kim diye merakımdan, ilk kasetten bu yana, bana göre zirvesi olarak gördüğüm Ab-ı Verd’i ezberlemiştim. Hala ezberimde gözlerimi kapatır ve okurum, gözlerimi açtığımda ise temizlenmiş, rahatlamış, aynı zamanda manevi bir açlık hissederim.

Ardından kendime gelmek için Yunus Emre’nin Bülbül Kasidesini mırıldanırım, girişini duyduğumda “Medet ya sahibel imdat” ile başladı merakım, en yalın haliyle “Yardım et sahibim” der Yunus, kapanışta “Medet ya tabibe’l kulûb” yine “Ey kalplerin tabibi yardım et” ile kapanır arzu halım. Okurken bülbül’ ü tasvir eden Yunus Emre’ye hayran kaldığınız gibi, Allah’ın dilsiz kulları bile ne der, biz ne deriz diye kendinizi sorgulayacaksınız.

Bu sorguda derdimiz katiyyen gayb değildir, İnsandır nefs taşır, istek arzu ve çabaları olur, amaç bilinmeyene ulaşmak değildir. Onu ancak Allah bilir, dilediğinede bildirir. Cin Suresi 26 ve 27 de bu açıkça da bildirilmiştir. “O gaybı bilendir. Hiç kimseye gaybını bildirmez. Ancak seçtiği resuller başka.”

Bizler iyiliğe, yalnız O’nun rızasına, nasıl ulaşacağımıza dair kafa yorarken, aynı zamanda dünyevi ferasetlerimizide o kadar törpülemeli ve aslolan ruh doygunluğuna erişmek için yürümeliyiz. Yoksa kuru bir balçık halinde bizleri dünya yurdunda dolaştırabilecek olan Mevla, neden kendinden üflesinki ruhunu. Secde Suresi 9 “Sonra ona düzgün bir şekil vermiş ve ruhundan ona üflemiş; sizi kulak, göz ve gönüllerle donatmıştır. Ne kadar da az şükrediyorsunuz!” Verdiklerine ve vermediklerine şükretmek niyetiyle, Rahman 13 “Febieyyi alai rabbikuma tukezzibani

iyi seyirler.

Vakti şerifler hayrola, Hayırlar fethola, Şer defola, Niyazlar kabul ola, Vallah erenler her iki cihânda destegirimiz ola, Aşkullah Şevkullah Muhabbetullah Muhabbeti Resulullah, Üçler yediler kırklar binler ve hazır gaybâne cem erenleri yardımcımız ola, Aşkullah Şevkullah, Üçler yediler kırklar binler, İmamı nuri nebi Kitabı kerim Ali Hazreti Ali ve Hazreti Nureddin Cerrahi ve Ahmet er rifai ve Abdulkadir geylani mevlana celaleddin rumi semsi tebrizi ve dahi, hazreti isa hazreti musa halil ibrahim halilullah takâbbel minna bisma şah,ya Allah

Hu

http://www.gagori.com
#mercandede #abiverd #hu #kudsierguner #ayrılıkçeşmesi #yunusemre #bülbülkasidesi #benimgagorikpsikopatolojim

Hu” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s