Safranbolu gezi notları

Her ne kadar globalleşen dünyada çin artık yerel bir pazar olarak tüketiciye sunuluyor olsada bu kadarda olmamalı bence, sadece bir kaç dükkanda el işçiliğiyle yapılan, zanaatkarların bakırı sanata dönüştürdüğü eserlere evet belki rastladım. Gerisi ekseri çin. Asıl gezilmesi gereken yer şu pepe ve elsa balonu satan amcayı geçersem, hepimizin bildiği malum evler ve şehrin genel tarihi dokusu.

Bu arada aynı zamanda otel olan Cinci Hanı’nada gidin kahve için demirhindibağ şerbeti ile servis edilen kahveyi yudumladıktan sonra yöreye özgü meşhur Yayım veya Peruhi yiyin.

Yayım bildiğiniz eriştenin cevizlisi, Peruhi ise Mantının yoğurtsuzu gibi bişey işte,

Restoranın ismi aklıma gelmiyor ama böyle meydan gibi bir alanda yani diğer restoranların içinde yolu daha geniş olanında yemek yemeyin. Mezesinden kıl çıktı, gönderdik, sonra yemekten de çıktı. Abi bi git traş ol dimi ya.

Son olarak size şunu diyim Safranbolu’na bayramda gitmeyin. Daha sakin olduğu zamanlarda sindire sindire tadını çıkara çıkara gezin bu tarihi kenti. Selçuklu sultanı 2.Kılıçarslan’ın oğlu Muhiddin Mesut egemenliğiyle 1000 yıla yaklaşan Türk yurdu olma dokusunu şehrin her yerine sırayet etmiş, çeşitli hanlar, türbeler, medreseler ve camiler yapılmış, şehre ismini veren Safran çiçeği ise kendisinde 100.000 kat suyu sarıya boyayabilen bir özelliğe sahip tekstil dışında ayrıca gıda, ilaç ve kozmetiktede kullanılmakta.

Öncesinde Amasra’daydık, e gelmişiz oralara kadar Safranbolu ordan çıktı yani, eski bilinen ismiyle Paflagonya bölgesi, denizin karaya karıştığı Homeros’un İlyada destanına konu olmuş; “Yüksek kültürlü Henetlerin yurdundan geçtik, Kiteros’tan, Aycelos’tan” derken Cide, Amasra’yı övdüğü, Osmanlı tarafından fethine istinaden Fatih Sultan Mehmet Han’ında bu toprakları kan dökmeden aldığında Paşasına dönerek”Lala! Lala! Çeşmi Cihan bu mu ola?” diyerek hayran kaldığı, dünyanın cennet köşesi yerlerinden biridir Amasra.

http://www.gagori.com

#amasra #safranbolu #lokum #yayım #peruhi #cincihan #mustafaamcanınyeri #bozkoy #çesmicihan #hederahelix #heygidikaradeniz #benimgagorikgezmelerim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s