Çocuklarıma Öğütlerim vol 1

(Çocuklarıma öğütlerim)

1943, Tarihi hatıra olsun

Yavrularım; Babanızın aslen nereli ve kim olduğunu büyüdüğünüz zaman öğreneceksiniz.Fakat ben size yanlışlığa düşmemeniz ve hemde tarihi bir hatıra olmak üzere saklamanız için kısaca yazmayı münasip gördüm.

Berberoğullarından Kadı Hüseyin efendi mahdumu Mehmet oğlu Halil İbrahim. Doğumum 1323 tür. (1907)

Anneme gelince; Yörük Haliloğullarından Hacı İbrahim oğlu Mustafa kızı Şems. Ben bir buçuk yaşlarında iken annem Şems vefat ediyor. Anneannem Havva beni dört beş yaşlarına kadar büyütüyor. O tarihlerde babamın babası yani kadı dedem Yozgatın Kayadibi nahiyesine o zamanın usulüle kadı tayin ediliyor. Oraya memuriyetle giderken yanlarında benide götürdüler. Babaannem Fatima, kadıdedem ve ben Kayadibinde üç sene kadar kaldık ve oradan Mucur a gittik. Zaten hasta olarak gelen dedem bir hafta içinde vefat etti. Onun acısına dayanamayan Babaannemde hastalanarak bir hafta ara ile vefat etti.

Felaketlerin sıralanışına dikkat edin! O sıralarda seferberlik denilen cihan harbi (1914-1918) çıktı. Evvela amcam sonra babam iki sene içinde bu harpte öldüler. Evde bana bakacak kimse kalmadığı için beni annemin babası Mustafa Dedem yanına aldı. Babamın evindeki hayatım dokuz yaşında iken sona eriyor.

#benimgagoriköykülerim

Çocuklarıma Öğütlerim vol 1” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s