Çocuklarıma Öğütlerim vol 3

Yavrularım; Ben hayatın birçok sıkıntılarını senelerce çektim. Dikkat edilecek olursa bu cihet yukarıdaki yazılardan kolayca anlaşılabilir. Fakat ömrüm oldukça siz yavrularıma bu sıkıntıları çektirmemeye ve sizleri büyütüp “adam” etmeye çalışacağım. Bununla beraber benimde sizden bazı şeyler beklemeye hakkım var. Merakmı ettiniz? Korkmayın! Bunkar pekokadar yapılamayacak kadar güç şeyler değildir.

Anlatayım; Bu sizden beklediğim hakların en başta geleni nedir biliyormusunuz? (Analık ve babalık hakkı) İşte bu haklar, bize karşı yapacağınız vazifelerin en başında gelir. Bunlarıda size kısaca ankatayım;

Bir çocuk doğduktan sonra büyüyüpte hayatını kazanacak çağa gelinceye kadar ne büyük zahmetleri vardır biliyormusunuz? Ana baba olmayan kimseler bunun ehemmiyetini iyice bilemezler. Mesela meme emdiği zamanlar çocuğun bin türlü zahmeti vardır. Bazı geceler sabahlara kadar uyumazlar tabiidirki annelerinide uyutmazlar, hasta olurlar başlarında anne ve baba sabahlara kadar oturur icabında gözyaşı dökerler, yavrularının iyi olması için kendi rahatlarını unuturlar, memeden kesilipte mektebe gidinceye kadar geçen altı, yedi senelik çocukluk devrinin sıkıntısıda daha başka türlü olur. Ana baba yemez içmez onlara yedirip onlara giydirmek isterler.

Mektep çağındaki sıkıntısı ve masrafı büsbütü artar, fakat baba bunlara seve seve göğüs gerer. Çocuğunun okuyup adam olması için her türlü mahrumiyetlere katlanır. Velhasılkelam, bir çocuğun büyüyüp adam oluncaya kadar anaya babaya çektirdiği sıkıntı saymakla tükenmez. Ana ve baba çocuklarına karşı duymuş oldukları şefkat ve merhametten dolayı bu güçlüklere göğüs germekten adeta zevk duyarlar…

İşte bütün bunlara rağmen ananın babanın sizden istediği (HAK) nedir biliyormusunuz? Tekrar söylüyorum, korkmayın, çok şey değil, güç şeyde değil…

Bize karşı her zaman itaat etmek, sözümüzü kırmamak, ananın babanın yapma dediğini yapmamak, gitme dediği yere gitmemek, birşey söylediği zaman (peki başüstüne) demek.

Görüyorsunuzya sizden istediğimiz çok zor şeyler değildir. Bunları yapmak hem gayet kolay ve hemde neticede yine sizin menfaatiniz olmuş olur.

Sonra kardeşlerinizide sevin. Birbirinizin daima iyiliğine çalışın. Kötülük etmek, kötü insanların kârıdır. Ben size kötü şeyleri yakıştıramam.

#benimgagoriköykülerim

Çocuklarıma Öğütlerim vol 3” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s